Taneční obor
Motto: Tanec je skrytý jazyk duše. (Martha Graham)
Charakteristika oboru
Tanec je umění, jehož hlavním jazykem je neverbální vyjadřování. Výuka v tanečním oboru rozvíjí taneční nadání jedince a prostřednictvím tance prohlubuje v dítěti kreativitu, smysl pro krásu a harmonii. Žáci se kromě základních tanečních a choreografických prvků učí intenzivně vnímat hudbu a to díky korepetici. Taneční obor poskytuje základy odborného vzdělání, které žák může uplatnit jako tanečník v neprofesionálních činnostech, ale i jako přípravu pro studium vedoucí k profesionální dráze.
Taneční obor nabízí zájemcům vzdělávání:
- současný tanec
- klasický tanec
- lidový tanec
- taneční praxe
Taneční obor je organizován do dvou stupňového studia. Prvnímu stupni předchází taneční přípravka pro děti od 5 – 7 let. Kde je hlavním úkolem kultivovat přirozený dětský projev formou pohybových her a hravých cvičení za doprovodu hudby a s použítím básní a říkadel.
I. stupeň je organizovaný od 7 let věku a trvá po dobu 7 let. Je zaměřen na rozvíjení a upevňování správného držení těla, zvyšování celkové pohyblivosti, obratnosti a koordinace, na postupné uvědomělé ovládání jednotlivých částí těla. Dále je zde kladen důraz na prostorové vnímání a hudební cítění ve vyjádření hudby pohybem.
II. stupeň je čtyřletý a je určen absolventům I. stupně nebo novým uchazečům od 14 let věku, kteří prokáží potřebné znalosti a dovednosti. Zde je výuka zaměřena k dokonalejšímu zvládnutí tanečních technik a klade důraz na osobitý taneční projev.
Současný tanec
Vznikl v 19. století v Americe, odkud se rozvinul do celého světa. Je považován za reformu tance, která jej úplně promněnila. Jednou z mnoha reformátorek byla také Isadora Duncan, která odhodila baletní špičky a začala tančit bosa. Současný tanec se snaží v žácích prohlubovat hudební a prostorové cítění. Snaží se uvolnit osobitost a tvořivost každého tanečníka formou jeho vlastního individuálního pohybového slovníku. Hlavními pohybovými vzorci jsou: pohyb za těžišti těla, vlny, švihy a skoky.
Klasický tanec (balet)
Tato technika upevňuje správné držení těla a zároveň zdokonaluje koordinaci pohybu dolních a horních končetin, rovnováhu a smysl pro čistotu pohybu. Žáci se v hodinách naučí pohybové kázni, vytrvalosti a vůli.
Lidový tanec
Vede žáky k citlivému a přesnému vyjádření tempa, dynamiky a rytmu. Rozvíjí smysl pro taneční formu a zároveň hudební cítění. Učí zvládnout základní kroky českých a moravských lidových tanců a jejich historický původ, jež jsou podstatnými rysy naší národní kultury.
Taneční praxe
Slouží k zdokonalování a prohlubování taneční techniky jedince díky taneční improvizaci. V rámci taneční praxe jsou žáci vedeni k prezentaci vlastních choreografií, které mohou být využity ve veřejných vystoupeních či soutěžích.